Opret ny profil (Gratis)  -  Log ind  

 Kan faderen forlange barselsorlov når de ikke er sammen ????llllll


Renée

Voya

Danmarks største samling af råd om delebørn


Spørgsmål:

Min datter står foran separation /skilsmisse.

Der er 2 børn i ægteskabet pige på 2½ år og dreng på 6 måneder.

Faderen kræver barselsorlov (10 uger).

Kan min datter nægte ham barselsorlov?

Gælder der forskellige vilkår for krav før eller efter separation/skilsmisse?  

Med venlig hilsen
Morfar



Renée's svar:

Kære morfar

Du skriver at din datter står foran en seperation/skilsmisse, og i er i tvivl om hvorvidt hun som mor kan nægte faderen (til deres fælles 6 måneders barn), barselsorloven.

Ligeledes spørg du om der gælder forskellige vilkår for krav før eller efter seperation/skilsmisse.

Da jeg i mit daglige arbejde ikke beskæftiger med direkte med forældres ret til barsel, har jeg undersøgt reglerne for barsel og gældende lovgivning.

Forældre har, ifølge § 9 i barselsloven i dag en .....





Du er ikke logget på.

For at se hele Renée's svar skal du være betalende VIP bruger.

Det er gratis at oprette en profil og blive VIP bruger i de første 30 dage.

I prøveperioden, kan du se udvalgte eksempler på rådgivernes svar.
Eksemplerne er markeret med en grøn stjerne:

Hvis du allerede har en profil, kan du logge på her


Rådgivning  i forbindelse med skilsmisse.

Uanset om du lige er blevet skilt eller det er længe siden tilbyder jeg hjælp/ rådgivning vedr;
Hvad er bedst for vores barn/børn?
Vedrørende bopæl / forældremyndig /samvær.
Samt hjælp  til møde i Statsforvaltningen.

KONTAKT: 

For yderligere oplysninger;
Børnesagkyndig Hanne Søndergaard Jensen

Tlf. hverdage 9 -16 
42220330

eller mail mig;
hanne.s.jensen@me.com




Copyright 2009 - 2019 @ delebarn.dk ApS   -   FAQ  -   Besøg os på Facebook