Opret ny profil (Gratis)  -  Log ind  

 Julen er "forkert" ift samværsaftalen, hvad gør jeg hvis han vil have barnet?


Elisabet

Voya

Danmarks største samling af råd om delebørn


Spørgsmål:

Et par spørgsmål til fortolkning af samvær.

Min ex og jeg har indgået en aftale om samvær (7/7), men kan alligevel ikke blive enige om hvordan den skal praktikeres. I den står at jeg  i år har børnene 1. halvdel af juleferien til 3. juledag, og min ex har dem 2. halvdel af juleferien inkl. nytårsaften. Min ex er bopælsforælder.

Børnene har skoleferie fra den 18/12, så jeg tolker aftalen til at jeg har børnene fra den 18/12-27/12. Vil det være den generelle opfattelse, eller ??

Hvordan forholder jeg mig hvis min ex kræver børnene udleveret den 20/12 hvor mit normale samvær slutter?

Hvis han har børnene og ikke vil aflevere dem til samvær hvordan forholder jeg mig så?

Der indgår en grundlagsparagraf i aftalen der henviser til retsplejelovens § 478, stk. 1, nr. 3.

Mvh H



Elisabet's svar:

Kære H

 

Det fremgår ikke ganske klart, om det er en samværsaftale I selv har lavet eller den er forfattet af Statsforvaltningen.

På den måde du beskriver aftalen, lyder den meget uklar. Såfremt aftalen omhandler skolernes juleferie, virker det underligt, at det beskrives som ”inkl. Nytår”, idet skoleferien jo altid løber til nogle dage efter nytår ?

Det kan ikke lade sig gøre for mig kvalificeret at fortolke aftalen uden at kende dens fuldstændige ordlyd.

Såfremt aftalen er udfærdiget i Statsforvaltningen, vil jeg råde dig til at kontakte Statsforvaltningen – evt. telefonisk – og bede dem forklare dig, hvorledes aftalen skal tolkes.

 

Hvis samværsaftalen ikke overholdes, kan sagen indbringes for Fogedretten .....





Du er ikke logget på.

For at se hele Elisabet's svar skal du være betalende VIP bruger.

Det er gratis at oprette en profil og blive VIP bruger i de første 30 dage.

I prøveperioden, kan du se udvalgte eksempler på rådgivernes svar.
Eksemplerne er markeret med en grøn stjerne:

Hvis du allerede har en profil, kan du logge på her


Rådgivning  i forbindelse med skilsmisse.

Uanset om du lige er blevet skilt eller det er længe siden tilbyder jeg hjælp/ rådgivning vedr;
Hvad er bedst for vores barn/børn?
Vedrørende bopæl / forældremyndig /samvær.
Samt hjælp  til møde i Statsforvaltningen.

KONTAKT: 

For yderligere oplysninger;
Børnesagkyndig Hanne Søndergaard Jensen

Tlf. hverdage 9 -16 
42220330

eller mail mig;
hanne.s.jensen@me.com




Copyright 2009 - 2015 @ delebarn.dk ApS   -   FAQ  -   Besøg os på Facebook