Opret ny profil (Gratis)  -  Log ind  

 Er det rigtigt at kommunen ikke vil hjælpe mig når aftalen er "frivillig"?


Elisabet

Voya

Danmarks største samling af råd om delebørn


Spørgsmål:

Hej

Selvom det uden en hel forhistorie måske fremstår som om jeg bare prøver at slippe for at betale bidrag, vælger jeg at holde dette spørgsmål på det "juridiske" plan.

Min ekskone og jeg udarbejdede i forb. med vores skilsmisse diverse aftaler, herunder aftalte vi at hun fortsatte som bopælsforælder for det ene barn, og jeg for det andet, børnene følges naturligvis ad i en 7/7 ordning.

Vi udarbejdede bl.a. frivillige aftaler omkring børnebidrag, således at der er en underskrevet aftale omkring børnebidrag på mit bopælsbarn og en på hendes.

Aftalerne blev lavet udfra vejledning på statsforvaltningens hjemmeside og efter familiestyrelsens vejledning, og medsendt vores separationsansøgning.

I den underskrevne aftale jeg har, står der således at hvis min eks.kone flytter sammen med en anden er det frivilligt om jeg ville fortsætte med at betale bidrag, min eks.kone er flyttet sammen med en anden, og efter et par mdr. informerede jeg hende om at jeg så ikke ville fortsætte med at betale bidrag.

Min eks.kone er nu stoppet med at betale bidrag til mit bopælsbarn og jeg kontaktede statsforvaltningen da kommunen skrev på deres hjemmeside de ikke ville foretage udlæg, før man havde kontaktet statsforvaltningen.

Stik mod deres hjemmeside og familiestyrelsens vejledning der begge netop siger man godt kan indgå frivillige aftaler og hvad man skal være opmærksomme på, blev jeg informeret om at at når vi ikke havde brugt deres blanket og når de ikke havde lavet et bidragsdokument så var vores aftale ikke gyldig og hun kan bare lade være at betale.

Vi har fulgt deres vejledning, skrevet beløbets størrelse, hvornår det forfalder, haft vitterlighedsvidner på underskrifterne osv. og indlagt formuleringen:

Herefter kan bidraget kun ændres af statsforvaltningen, hvis aftalen skønnes åbenbart ubillig, hvis forholdene har ændres sig væsentligt, eller hvis aftalen strider mod barnets tarv, jf § 17 i lov om børns forsørgelse.

Jeg kan se i de nævnte vejledninger at der selvfølgelig er mulighed for min eks.kone gennem statsforvaltningen kan ansøge om at aftalerne skal ændres, men jeg kan da virkelig ikke se der står hun bare kan lade være med at overholde sin aftale fordi hun nu synes det er urimeligt.

Jeg mener ikke det kan være rigtigt at jeg skal søge om bidrag når jeg sidder med en underskrevet aftale i hånden, der må da være nogen grundlæggende juridiske principper i det at udfylde en aftale og skrive den under.

Spørgsmålet må være:  Kan det virkelig være rigtigt at statsforvaltningen eller kommunen ikke skal hjælpe mig, bare fordi den er frivilligt aftalt mellem os, burde de så ikke have returneret dem da de fik dem tilsendt med separationspapirerne og sagt de ikke var gyldige.

Jeg mener spørgsmålet måske er relevant for mange andre der tror deres aftaler er gyldige.

Pft

En noget frustreret far



Elisabet's svar:

Kære frustrerede far

 

Det er muligt at indgå aftaler om bidrag og disse er gyldige uden statsforvaltningens godkendelse.

Jeg kan forestille mig, at det statsforvaltningen mener er, at kommunen ikke kan yde dig bidraget før det er inddrevet fra moderen.

Der kan nemlig alene ydes forskudsvis betaling af børnebidrag fra kommunen på baggrund af en aftale indgået i statsforvaltningen. Derimod skal kommunen og/eller SKAT .........





Du er ikke logget på.

For at se hele Elisabet's svar skal du være betalende VIP bruger.

Det er gratis at oprette en profil og blive VIP bruger i de første 30 dage.

I prøveperioden, kan du se udvalgte eksempler på rådgivernes svar.
Eksemplerne er markeret med en grøn stjerne:

Hvis du allerede har en profil, kan du logge på her


Rådgivning  i forbindelse med skilsmisse.

Uanset om du lige er blevet skilt eller det er længe siden tilbyder jeg hjælp/ rådgivning vedr;
Hvad er bedst for vores barn/børn?
Vedrørende bopæl / forældremyndig /samvær.
Samt hjælp  til møde i Statsforvaltningen.

KONTAKT: 

For yderligere oplysninger;
Børnesagkyndig Hanne Søndergaard Jensen

Tlf. hverdage 9 -16 
42220330

eller mail mig;
hanne.s.jensen@me.com




Copyright 2009 - 2015 @ delebarn.dk ApS   -   FAQ  -   Besøg os på Facebook